Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Tabata
#1

Jaki negatywny wpływ może mieć na zdrowie taki trening dla osoby początkującej?
Pytam bo poraża mnie głupota innych ludzi Smile
#2

Poza zakwasami na drugi dzień, lub ewentualnym porzyganiem się jeśli ktoś przesadzi z intensywmością to wydaje mi się, że żaden. Oczywiście mówię o tabacie jako o sposobie treningu, bo jeśli ktoś w ramach tabaty macha sztangą i coś sobie naderwie, to nie jest to wina tabaty Smile
#3

mylisz sie. tabata jest systemem stworzonym dla profesjonalistow (ktorych uklad sercowo-naczyniowy jest na bardzo wysokim poziomie wytrenowania) przez profesjonalistow.
dla amatorow, a zwlaszcza poczatkujacych moze byc niebezpieczny dla zdrowia.

kp
#4

Prawidłowo wykonana tabata niepowiązanego mieć złego wpływu u osób ćwiczących
Mówimy oczywiście o osobie zdrowej fizycznie
Nalezy pamietać o rozgrzewce przed tabata oraz odpowiedniej intensywności jej wykonywania
Początkowo zaleca sie 2 razy w tygodniu
We wszystkich materiałach co czytałem piszą iż podkręca metabolizm na 48h wiec ja sam staram sie robic ja co drugi dzien
U mnie zauważam zwiększenie apetytu i uczucia głodu po takiej tabacie trwającej 4 min wiec chyba działa Smile

Każdy przedszkolak Ci powie, że gimnastyka to samo zdrowie. Wink
#5

skad poczatkujacy moze wiedziec, ze jest zdrowy? np. niektore wady serca wychodza dopiero przy powazniejszych obciazeniach. niekiedy ujawniaja sie pierwszy raz i ostatni.
czy ktorys z was mial kompleksowe badania u lekarza sportowego? sadze, ze na tlum, ktory sie tutaj udziela, z piec osob.
kp
#6

(2015-03-31, 21:03)Kubus Puchatek napisał(a):  czy ktorys z was mial kompleksowe badania u lekarza sportowego?

Tak, miałem. Ale nie o tym.

Zgadzam się z młodym, że u osoby zdrowej, czyli bez 15kg nadwagi, od czasu do czasu wsiadającej na rower, czy odwiedzającej basen taki trening nie powinien zakończyć się źle. Oczywiście może, ale z drugiej strony droga z pracy też może się zakończyć kiepsko, a tętno wynosi wtedy ~80 (chyba, że miałeś rozmowę u szefa na dywaniku Big Grin )
#7

Ja bym się zgodził z Kubusiem.
Jeśli jest go osoba początkująca to taki trening zbyt mocno obciąży układ sercowo naczyniowy jak i nerwowy (tak mi się wydaje)
Druga sprawa odnosi się do intensywności..osoba taka nie jest w stanie prawidłowo wykonać 8rund na wysokim tętnie..co niweczy zalety tego treningu
I jeszcze jedno..to rodzaje ćwiczeń..sztangielka,sztanga,piłka lekarska? Nie potrafię sobie wyobrazić tego.0 pojęcia i techniki czyli te przyrządy odpadają! Skakanka może bo pompki,przysiady i "burpees" też nie będą się nadawać.
Brak adaptacji mięśni,ścięgien,stawów itd.
Według mnie taka osób powinna pierwsze co zdobyć: wytrzymałość tlenową i ogólny rozwój.
A do tego stabilizację centralną oraz mobilność.
#8

A co rozumiemy przez osobę początkująca
Ja wróciłem po długiej przerwie do sportu
Po miesiącu ćwiczeń bez problemowo ścigałem tabate
Teraz leci juz czwarty miech i nadal uważam sie za początkującego
Na forum z najdziemy rowniez teksty o wpływie sylwetek gimnastycznych na serce a jednak pierwsza rzecz jaka zalecamy to te sylwetki
Uważam iż jeżeli robimy wszystko zmrozwaga to nie ma problemów
Znane sa liczne przypadki zawodowców będących pod stała opieka lekarzy którzy juz nieżyją
Przykład Kamila Skolimowska
I teraz pytanie: czy to oznacza ze nie mamy nic robic ?
Moja odpowiedz juz padła czekam na wasze Smile

Każdy przedszkolak Ci powie, że gimnastyka to samo zdrowie. Wink
#9

ok. rob co chcesz. gimanstyke tez mozesz zaczynac od samolotu i podwojnego salta.
kp
#10

Nie porównujmy zawodowego sportu..gdzie doping robi swoje.
Tu mowa o kimś kto dopiero zaczyna przygodę ze sportem..bo jeśli wraca to sytuacja jest inna,wchodzi w grę pamięć mięśniowa.
Taka osoba nie poradzi sobie z 20 sekundowym wysiłkiem na wysokim tętnie bo jej poprostu zabraknie wydolności.Więc po co robić tabatę jeśli nie można jej w pełni wykorzystać? To tak jak by po zdaniu prawo jazdy jeździł porsche ale tylko na drugim bieguTongue


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości