Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Rozciąganie statyczno-dynamiczne
#1
Rainbow 

Czy można łączyć rozciąganie statyczne z dynamicznym ?

np w bieganiu nie robi się rozciągania statycznego przed głównym akcentem, tylko rozciąganie dynamiczne, a rozciąganie statyczne wykonuje się na końcu treningu.

Jak np nie trenujemy nic w ten dzień, to można wykonywać rozciąganie statyczne na przemiennie z rozciąganiem dynamicznym, bądź odwrotnie, czy lepiej się ograniczyć do jednego typu rozciągania a drugie wykonać w inny dzień ? Jak to jest w gimnastyce ?

A jeśli łączymy oba typy rozciągania, to najpierw dynamiczne czy statyczne ?
Jak piszę o rozciąganiu to dół oraz góra ciała.


"Bieganie to coś więcej niż sport, to styl życia!"
"Gry wymagają zręczności. Bieganie wymaga wytrzymałości, charakteru, dumy, odporności psychicznej. Bieganie jest testem, a nie grą. Testem wiary, przekonań, woli i pewności siebie."
#2

Rozciąganie statyczne rozluźnia mięśnie przeciwne do miejsca rozciąganego. - i być może dlatego nie chcemy by przed częścią główną powiedzmy któraś z partii mięśniowych była mniej dogrzana, tym bardziej jeśli chodzi o bieganie, mięśnie nóg dogrzane wokół, podobnie jest to z kręgosłupem, itd.
Rozciąganie dynamiczne pobudza mięśnie przeciwne do miejsca rozciąganego - i tutaj jak najbardziej cały czas wykonujemy pracę, mimo że w pewnym stopniu się rozciągamy, a bardziej przygotowujemy stawy do obszerności ruchów, bardziej polecam submaksymalne rozciąganie dynamiczne aniżeli maksymalne

"...Jestem kowalem swego losu i kapitanem swojej duszy."
#3

Rozciąganie statyczne na nie rozgrzanym organizmie jest bardzo kontuzyjne. Dlatego dynamiczne przed głównym treningiem a statyczne po.
#4

Dynamiczne rozciąganie ma na celu poprawienie wyników przed startem/treningiem.
Statyczne rozluźnienie mięśni po treningu, aczkolwiek znacznie lepszą formą jest PNF (izometryczne rozciąganie).
#5

Mrówek a napisałbyś coś więcej o systemie PNF? DziękiSmile
#6

Jest to rozciąganie które opisywał P.T w swojej książce. Korzenie ma w rehabilitacji i polega na napięciu mięśnia bądź grupy mięśniowej w celu stawianie oporu partnerowi lub obciążeniu zewnętrznemu przez 5s po czym następuje rozluźnienie mięśni i rozciągamy się odrobinę dalej Smile, po czym powtarzamy znowu.

Techniki PNF :
Hold-Relax - przytrzymaj - rozluźnij
Contract-Relax-Antagonist Contraction - napnij - rozluźnij - napnij mięśnie antagonistyczne
Contract-Relax - napnij - rozluźnij

Używając PNF w pewnym sensie oszukujemy układ nerwowy i wykorzystujemy jego mechanizmy obronne do rozluźnienia rozciąganych mięśni i wydłużenia ich długości początkowej.

Tutaj szerzej opisany temat: http://www.muscleinfo.pl/rozciaganie-pnf.a1571
#7

ostatnio właśnie rozmawiałem z kolegą z fizjo i mi mówił właśnie o tej metodzie w Polsce nazywa to się PiR Poizometryczna relaksacja mięśni. Rzeczywiście to działa sprawdzałem na sobie, można dodać jako kolejną wariancję rozciągania w gimnastyce polecam

czyli mamy:

1. pneumatycznie rozciąganie
2. pogłębianie
3. statyczne
4. z siłą zewnętrzną
5. PiR

Ja robiłem do tej pory wszystkie 4 na każdym treningu, myślę że za pół roku będę mógł się kilkoma gibkościowymi elementami pochwalić Wink

"Siła i szpan !" - SG Legia Warszawa

Jugger napisał(a):nie interesuj sie kim jestem, bo to naprawde bez znaczenia, tak samo jak mnie nie obchodzi kim jestes.
#8

(2015-01-11, 13:37)Newcio napisał(a):  ostatnio właśnie rozmawiałem z kolegą z fizjo i mi mówił właśnie o tej metodzie w Polsce nazywa to się PiR Poizometryczna relaksacja mięśni. Rzeczywiście to działa sprawdzałem na sobie, można dodać jako kolejną wariancję rozciągania w gimnastyce polecam

czyli mamy:

1. pneumatycznie rozciąganie
2. pogłębianie
3. statyczne
4. z siłą zewnętrzną
5. PiR

Ja robiłem do tej pory wszystkie 4 na każdym treningu, myślę że za pół roku będę mógł się kilkoma gibkościowymi elementami pochwalić Wink

A czy gdzieś są jakieś dokładne opisy/filmy, jak przeprowadzić taki rodzaj rozciągania? Może jakiś tutorial? Smile


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości