Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Wady postawy
#21

(2014-12-30, 14:56)Hannibal napisał(a):  Żeby komputerów i telewizorów i konsol do gier nie było, to każdy człowiek by miał super postawę. Smile
Więcej ruchu, mniej siedzenia.

Cywilizacja na pewno w ogromnym stopniu wpływa na wady postawy. Nie mniej jednak czytając przedwojenne książki poświęcone gimnastyce bardzo często pojawia się problem wad postawy. Nie było wprawdzie telewizorów ani komputerów, ciężko pracowano fizycznie itp. nie mniej jednak zachowanie właściwej postawy wymaga dbania o nią i unikania rzeczy które mogą mieć na nią negatywny wpływ.
#22

Ciekawy artykuł:
http://www.ashtangayoga.pl/artykuly/lotos-czemu-nie

Cytat z tego:
Cytat:Padmasana jest niewątpliwie jedną z tych pozycji, które najjaskrawiej uwidaczniają różnice kulturowe między wschodem i zachodem. Dla wielu mieszkańców zachodu jest to jedna z najtrudniejszych do wykonania (i opanowania) asan. W odróżnieniu od indusów statystyczny człowiek pochodzący z zachodu od najmłodszych lat siedzi na krześle a jego ciało przystosowuje się do wielogodzinnego siedzenia (za biurkiem, w samochodzie itp.). Mięśnie, których elastyczność jest niezbędna do bezpiecznego wykonania pozycji lotosu tracą elastyczność. Dodatkowo staw biodrowy jest stawem kolistym - wypełnia go i otacza potężny aparat mięśniowo-powięziowy, który zapobiega dyslokacji głowy kości udowej. Zwiększona stabilność powoduje ograniczenie mobilności (w porównaniu do stawu ramiennego, który również jest stawem kolistym. Małe spostrzeżenie: skrzyżowanie ramion nie budzi aż tylu emocji co skrzyżowanie nóg Smile). Zmiana struktury stawu biodrowego wymaga długotrwałej, inteligentnej pracy.


"Bieganie to coś więcej niż sport, to styl życia!"
"Gry wymagają zręczności. Bieganie wymaga wytrzymałości, charakteru, dumy, odporności psychicznej. Bieganie jest testem, a nie grą. Testem wiary, przekonań, woli i pewności siebie."
#23

Przyjmijmy ,że nasz kręgosłup to prosty słup na potrzeby zobrazowania o co w tym chodzi. Naszym celem jest postawienie tego słupa do pionu, rozwijamy mięśnie klatki piersiowej, mięśnie pleców równomiernie całość zachowuje równowagę. Przechodzimy dalej do mięśni brzucha i mięśni lędźwiowych jeśli któraś z linek będzie mocniej napięta w porównaniu do drugiej nasz słup zacznie się przechylać na jedną ze stron. Idąc jeszcze dalej mamy mięśnie nóg które odpowiadają za ułożenie miednicy, które także mają bezpośrednie przełożenie na nasz kręgosłup czyli podstawę naszego kręgosłupa.

Aby mieć zdrowy kręgosłup i dobrą postawę należy zachować proporcje między agonistami i antagonistami a także ich rozciągnięciem. Zdiagnozowanie naszej wady i znajomość ćwiczeń jakie nam służą a które nie jest bardzo ważna, należy jednak pamiętać ,że jeśli nasz słup zaczyna się przechylać na jedną stronę i zbyt mocno napniemy liny po przeciwnej wygniemy go w drugą stronę. Dlatego tak ważne jest równomierne dozowanie ćwiczeń.

Gimnastyce nie powinni mieć wad postawy, między innym dlatego gimnastykę trenuje się bez koszulek.
#24

Czyli tak na chłopski rozum nawet gdy na przykład będę chciał polepszyć, pogłębić swój skłon w siadzie prostym to powinienem uwzględnić również np mostki żeby rozciągać się w drugą stronę? W takim przypadku rozciągania powinno się to robić podczas jednego treningu czy np jednego dnia skłon, a drugiego mostki? .... Jeżeli w ogóle dobrze rozumiem, że tak to powinno wyglądać ;o)
#25

Tak, możesz nawet jednego dnia wykonywać oba ćwiczenia.
#26

(2015-01-12, 15:25)brzydal napisał(a):  Czyli tak na chłopski rozum nawet gdy na przykład będę chciał polepszyć, pogłębić swój skłon w siadzie prostym to powinienem uwzględnić również np mostki żeby rozciągać się w drugą stronę? W takim przypadku rozciągania powinno się to robić podczas jednego treningu czy np jednego dnia skłon, a drugiego mostki? .... Jeżeli w ogóle dobrze rozumiem, że tak to powinno wyglądać ;o)

Jednego dnia i to właściwie jeśli robisz głębokie wygięcia, to jak skończysz natychmiast robisz skłon do przodu, albo w siadzie, nogi zgięte mogą być, ważne żeby głowa poszła jak najdalej czyli jak największe wyciągnięcie lędźwi.

hmm.. jeśli zgięcia to i skłony, ale jeśli skłony to nie koniecznie zgięcia(szczególnie nie takie głębokie jak mostek), wystarczy pies z głową w górę -> pies z głową w dół, to są uniwersalne pozycje do których zawsze się wraca.

Lotos czemu nie?
Bo, jeśli ktoś ma słabe kolana, to pogorszy sprawę, bo w pełnej Padmasanie, kolana sporo dostają bo noga jest w pełni zgięta. Ile zrobienie Padmasany zajmie? dzień, miesiąc, rok? może całe życie, to nie o to chodzi, żeby za wszelką cenę to zrobić(bo nie każdy jest w stanie) (..)[jak komuś zależy to mogę podesłać jakiś filmik gdzie Kino dokładnie to wyjaśniała]


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości