Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Wady postawy
#1


ciekawe podejście

"Siła i szpan !" - SG Legia Warszawa

Jugger napisał(a):nie interesuj sie kim jestem, bo to naprawde bez znaczenia, tak samo jak mnie nie obchodzi kim jestes.
#2

Chodziłem do fizjo, mam skoliozę lewostronną jednołukową w odcinku piersiowym, staram się rozciągać przykurczone mięśnie(mam zestaw od niego, głównie barki, biodra, czwórki , i gdy pytałem niejednokrotnie wtedy fizjo "a moge trenować X?" Odpowiadał, że tak i sport jest wskazany, dużo stopni nie mam, ale jednak widać lekki łuk na zdjęciu, myślę, że koło 15, ale się na tym nie znam. Nie byłem tam od dwóch lat, bo nie mam czasu - głupio brzmi, ale taka prawda, lecz rozciągam się.


Właśnie od zawsze mnie ciekaw czy pistolety są zdrowe dla kręgosłupa? Bo w pozycji dolnej mamy kręgosłup zaokrąglony w odcinku lędźwiowym i ciężko utrzymać tam proste plecy, a dodatkowo stoimy na 1 nodze, więc kręgosłup zapewne jest przekrzywiony. Wychodzi na to, że pisolety są niezdrowe, zatem dlaczego tak wiele osób je wykonuje?
#3

Na to czy ćwiczenie jest szkodliwe wpływ ma nie tylko ustawienie kręgosłupa. Bardziej istotne jest obciążenie w danym odcinku oraz czas trwania niekorzystnej pozycji - obciążenie kręgosłupa w pistoletach nie jest duże, a ich ćwiczenie nie trwa długo. ... Jak się zastanowić to stopień wygięcia oraz czas trwania odkształcenia jest podobny jak przy wiązaniu butów więc nie ma chyba się czym martwić. Dużo większemu obciążeniu przy pistoletach poddawane są stawy kolanowe - Mrówek gdzieś pisał jak sprawdzić czy jest się gotowym do ich wykonywania w bezpieczny sposób.
#4

To chyba było to, że zamykamy oczy, stajemy na jednej nodze-druga z boku w powietrzu i mamy utrzymać się tak z 15 s
#5

Co do filmiku to wychodzi na to, że czytanie książek jest szkodliwe dla odcinka szyjnego Big Grin

NIE CZYTAJMY KSIĄŻEK, BO BĘDZIEMY GARBACI
#6

Żarty żartami, ale na filmie było o tym, że nieskorygowana krótkowzroczność może prowadzić do wady postawy a to akurat prawda Smile
#7

To co pisałem też nie jest bzdurą, jeśli siedzimy w szkole przy książkach to trudni nie pochylać głowy i mało kto ma idealnie prosty odc. szyjny Big Grin
#8

Spoko Big Grin
#9

Dobrze mówi, dla mnie to oczywiste. Na treningach personalnych zawsze zaczynam od sprawdzenia, czy są wady postawy i jakie. W drugiej kolejności zakresy ruchów, przysiad, plank albo bhbh i zwis na drążku. Na razie pracuję głównie techniką pilates, ale chcę proponować ludziom elementy gimnastyki i kalistenikę jako idealne "przedłużenie" metody pilates, dające siłę i niewymagające specjalistycznego sprzętu. Patrzę na ludzkie ciało jak na mechanizm, w którym wszystko powinno funkcjonować "jak w zegarku". Jeśli któreś koło zębate będzie zgrzytać, zmiana obudowy nic nie zmieni. Podobnie budowanie muskulatury na krzywym kręgosłupie jest szkodliwe dla stawów.

Fakt, że wady postawy mogą być wrodzone lub nabyte, a znaczna ich część ma podłoże idiopatyczne - czyli nie wiadomo, skąd się wzięły (większość skolioz). Nabyte wady postawy moim zdaniem występują najczęściej. Ciekawe jest to, o czym na filmie chyba nie ma mowy, że czynniki psychiczne wywierają ogromny wpływ na ciało. Na przykład ktoś najwyższy w klasie może się garbić, żeby się optycznie pomniejszyć. Nieśmiałość może spowodować zapadanie się klatki piersiowej i z czasem ograniczyć pojemność płuc. Najgorsze jest jednak ciągłe siedzenie i brak ruchu na co dzień. Pogłębiona lordoza lędźwiowa, wypukły brzuch i głowa podana do przodu to oznaki, że ktoś spędza kilka godzin dziennie za biurkiem. Noszenie plecaka czy torby ciągle na tym samym ramieniu może spowodować skoliozę. Z czasem aparat ruchu kostnieje i traci elastyczność, zmiany się utrwalają i ciężko jest wrócić do normy.

Co innego osoby aktywne fizycznie i sportowcy - nawet, jeśli występuje u nich jakaś wada strukturalna, to funkcjonalnie często nie ma znaczenia. Nie powoduje ograniczeń ruchu ani bólu, jak to często ma miejsce u osób "zasiedziałych". Jednak rozpoczynając jakąkolwiek zwiększoną aktywność trzeba wziąć pod uwagę stan kręgosupa i stawów, żeby rozwijać się harmonijnie.
#10

(2014-10-20, 11:13)Justy^a napisał(a):  W drugiej kolejności zakresy ruchów, przysiad, plank albo bhbh i zwis na drążku.
Co to znaczy bhbh?


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości