Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Wady postawy
#11

Bend hollow body hold : ) czyli nogi ugięte
#12

(2014-10-20, 11:13)Justy^a napisał(a):  Pogłębiona lordoza lędźwiowa, wypukły brzuch i głowa podana do przodu to oznaki, że ktoś spędza kilka godzin dziennie za biurkiem.
A nie spłaszczona?
#13

Nie, najczęściej pogłębiona jest od siedzenia, zwłaszcza u kobiet.
Najgorzej chyba mają ludzie z płaskimi plecami - bez naturalnych krzywizn. Znałam 2 osoby z taką wadą i obie bolały często plecy.
#14

Jaka powinna być norma w lędźwiach? Czytałem kiedyś, że jak położymy się na płasko - na plecach, i możemy przecisnąć rękę przez lędźwie to oznaka już lordozy lędźwiowej, a ile w tym prawdy ak to sprawdzić czy nie ma się małej lordozy?

Bo wiadomo gimnastycy starają się tam mieć proste, a naturalna pozycja kręgosłupa ma tam lekki łuk, tak?
#15

Nie rozumiem? Gimnastycy powinni mieć spłaszczoną lordozę lędźwiową? Kręgosłup człowieka dzięki naturalnym krzywiznom - obu lordozom i obu kifozom jest o 17x bardziej odporny na obciążenia, nie posiadanie jej jest taką samą patologią jak posiadanie przesadnej. A jaka jest przesadna to nikt Ci nie powie ot tak, postawa i norma zależy od człowieka.

Oczywiście u sportowców sprawa ma się trochę inaczej i jeśli ćwiczymy od małego kręgosłup dostosowuje się do wymogów dyscypliny. Stąd ponawiam pytanie - czy gimnastyk powinien mieć spłaszczoną lordozę lędźwiową? o.O

@Justy^a
A wiesz może co sprzyja spłaszczeniu lordozy lędźwiowej? Wiadomo pogłębiona może być spowodowana napięciem mięśni ale spłaszczona?
#16

Nikt nie powinien mieć spłaszczonej lordozy lędźwiowej. Masz rację Predi - kręgosłup dzięki prawidłowo ukształtowanym łukom może znosić duże obciążenia i amortyzować skoki : )

Wszystkie wady kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej (przód - tył) mogą być spowodowane przez niewłaściwe nawyki, siedzący tryb życia, zbyt mało ruchu lub niewłaściwy ruch. To, jak zmieni się położenie biernego układu ruchu (kości i stawów) zależy od tego, jak mięśnie i powięź będą "ciągnąć" kości. Spłaszczona lordoza lędźwiowa też może być efektem siedzenia.

Zajrzałam do książki Kasperczyka - "Wady postawy ciała - diagnostyka i leczenie".

Spłaszczona lordoza lędźwiowa może być przy plecach okrągłych. "Plecy okrągłe char. się nadmiernym wygięciem kręgosłupa ku tyłowi. Jeśli wygięcie to dotyczy górnego, piersiowego odc. kręgosłupa, to taką postać pleców okrągłych określamy jako "kifotyczną". Jeśli cały kręgosłup wygięty jest ku tyłowi, to mówimy o postaci "siedzeniowej" albo "kifozie totalnej". Wada ta char. się osłabieniem mm grzbietu, wysunięciem do przodu głowy i barków, przykurczeniem mm klatki piersiowej. (...) Plecy okrągłe mogą być wrodzone lub nabyte. (...) Częstą przyczyną jest zaburzenie równowagi napięć mięśniowych grzbietu. Zaburzenia te mogą być wynikiem przeciążenia pracą statyczną prostowników grzbietu podczas niewłaściwej pozycji przy pracy lub nauce."

Spłaszczona lordoza lędźwiowa może też być częścią "pleców płaskich": "Ta wada char. się spłaszczeniem lub brakiem fizjologicznych wygięć kręgosłupa. To powoduje wypadnięcie funkcji amortyzacyjnej kręgosłupa. Poszczególne jego elementy ulegają przeciążeniu i prowadzą do zmian zwyrodnieniowych. Istnieje skłonność do powstawania bocznych skrzywień kręgosłupa. Pojemność i ruchomość klatki piersiowej są upośledzone. Przyczyn powstawania tej wady lekarze upatrują w sedenteryjnym trybie życia, charakterystycznym nie tylko w pracy, ale i podczas odpoczynku. Wpływa on nie tylko na ograniczenie i zubożenie praktycznych form ruchowych, lecz także na osłabienie mięśni."
I tak, jak pisałam wyżej - boli : (

Plecy wklęsłe i okrągło - wklęsłe - "W większości przypadków pierwotną przyczyną wady jest jest zwiększony kąt przodopochylenia miednicy, w związku z czym zwiększa się lordoza lędźwiowa i na drodze odcinkowej kompensacji dochodzi do pogłębienia kifozy piersiowej"

Plecy wklęsłe - "najliczniejszą grupę stanowią plecy wklęsłe nabyte, będące skutkiem dystonii mięśniowej"

Ogólnie z moich obserwacji wynika, że kobiety, które siedzą kilka godzin dziennie za biurkiem, pracując z ludźmi i przed monitorami - w korporacjach, recepcjach, bankach, jako nauczycielki lub urzędniczki - mają pogłębioną lordozę szyjną i lędźwiową. Zwracam też uwagę na uczniów i studentów, którzy siedzą zgarbieni z nosem w smartfonie albo notatkach i nie wyściubiają nosa - plecy okrągłe się robią.
#17

Predi miałem na myśli telvic tilt - czyli celowe spłaszczenie lędźwi, które uczy się przez pozycje statyczne hollow Tongue
#18

Mogę się mylić ale wydaje mi się, że w tych pozycjach bardziej chodzi o prawidłowe spięcie mięśni brzucha, likwidacja lordozy to efekty uboczny. Tongue
#19

(2014-10-22, 14:18).WŚ napisał(a):  Predi miałem na myśli telvic tilt - czyli celowe spłaszczenie lędźwi, które uczy się przez pozycje statyczne hollow Tongue

Posterior pelvic tilt, czyli tyłopochylenie miednicy, umożliwia jednoczesne, mocne napięcie pośladków i brzucha. Są różne sylwetki gimnastyczne, nie tylko HBH ; )
#20

Żeby komputerów i telewizorów i konsol do gier nie było, to każdy człowiek by miał super postawę. Smile
Więcej ruchu, mniej siedzenia.

A nie trenowanie kręgosłupa przy trenowaniu brzucha jest wielkie błędem. Bądź z mniejszym nakładem treningowym trenowanie kręgosłupa w porównaniu z katowaniem brucha to wielki błąd.


"Bieganie to coś więcej niż sport, to styl życia!"
"Gry wymagają zręczności. Bieganie wymaga wytrzymałości, charakteru, dumy, odporności psychicznej. Bieganie jest testem, a nie grą. Testem wiary, przekonań, woli i pewności siebie."


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości