Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Progresja do samolotu (maltese cross)
#1

http://www.american-gymnast.com/shop/Lea...s-W16.aspx

Progresja przewiduje posiadanie sali gimnastycznej i pomocnika, więc jest w części bezużyteczna w warunkach domowych. Ale i tak warto wkleić - może ktoś zaproponuje wersję "uliczną"

Zdjęcia wszystkich pozycji w artykule (dlatego zostawiam ang nagłówki).

1. Maltese Dumbbell Press
W leżeniu na plecach trzymamy hantle w pozycji rozpiętej i unosimy w górę. Seria 3x 6-10. Na początku mały ciężar, potem zwiększać. Jeśli idzie lekko, skrócić serię a zwiększyć ciężar.
Utrudnienie - leżąc na podwyższeniu, opuszczać ciężar poniżej tłowia.

2. Parallete Pushups
Szeroko rozstawić poręcze do pompek, pod kątem odpowiadającym ćwiczeniu. Pompować.

3. Jump to Maltese on Rings
Trzymając odpowiedni uchwyt i górną część ciała w pozycji do krzyża wskoczyć (z pomocą) do pozycji docelowej. Autor podkreśla żeby nie opuszczać się, tylko trzymać się z pomocą. Myślę że tutaj gumy i inne pomoce mogą częściowo zastąpić żywego pomocnika.

4. Block Malteses
Dysponując wysokimi blokami ułożyć na nich całe ręce w pozycji do rozpięcia. Unieść ciało do rozpięcia a potem jeszcze wyżej, do pionu.
Nie widzę możliwości wykonania tego w domu (brak miejsca, bloków, pomocnika oraz ryzyko upadku) - czy ktoś zna zamiennik?
#2

Kojarzę kilka ćwiczeń przy okazji podrzucę własne Wink

Ustawiamy poręcze pod kątem 45 stopni na zewnątrz, z podporu wykonujemy ugięcie ramion i teraz gdy jesteśmy w pełnym zgięciu staramy się lekko wyjść do przodu po za podpór.
J.w z oderwaniem stóp
J.w z oderwaniem stóp w trakcie wykonywania pompki

Pompki na kółkach odkręconych pod kątem 45 stopni, najważniejsze w tym ćwiczeniu to utrzymywanie naszego ciała przed kółkami i pracowanie osi pionowej.

J.w w momencie pełnego ugięcia ramion staramy się unieść nogi, przy wyproście opuszczamy nogi

J.w w momencie ugięcia ramion, mocno wychylamy się do przodu z uniesieniem nóg

Podpór wagą na kółkach jest bardzo wskazany Smile

Pelikany wersja początkowa : z podporu przodem na kolanach, schodzimy do wagi tyłem
j.w wracamy do podporu
j.w z podporu przodem opuszczamy do wagi
j.w pełny ruch czyli z podporu do wagi i do podporu
Z podporu na kółkach schodzimy do wagi
Z podporu na kółkach do wagi i do podporu
Z podporu wagą do wagi tyłem
Pełen ruch Smile

Pelikany wykonujemy na zgiętych rękach, pamiętamy o pracy w osi pionowej i o utrzymywaniu naszego ciała przed kółkami, poręczami.

Pozwoliłem sobie zmienić nazwę postu ponieważ wprowadza lekko w błąd Smile

Przypomniał mi się jeszcze jeden ciekawy patent:
Stajemy w drzwiach, ręce opieramy na framugach i staramy się na prostych rękach wychylać do przodu. W zależności od ustawienia stóp będzie to prostsze lub trudniejsze.
#3

ja polecam iron cross trainer Wink (albo przedramiona na taśmy)
oczywiście jak już masz opanowany podpór wagą na kółkach

"Remember that almost right, is still wrong. In the long term, this pursuit of perfection will result in much greater strength development and technical refinement;" -Coach Sommer
#4

Zgadzam się Rafał bardzo fajna pomoc Smile

Jeśli jednak kogoś nie stać na taki rarytas wystarczy przełożyć ręce przez taśmy a kółka ustawić równolegle do ziemi Smile.
#5

dokładnie, akurat jak odpisywałeś to wyedytowałem posta dopisując tą opcję Wink
oczywiście radzę zrobić sobie trenażer samemu jak kogoś nie stać na kupno. Przyda się do wielu ćwiczeń, nie tylko do samolotu.

"Remember that almost right, is still wrong. In the long term, this pursuit of perfection will result in much greater strength development and technical refinement;" -Coach Sommer
#6

Dochodzi jeszcze opcja zakupu uprzęży z regulacją Smile.
#7

A czy przy pierwszym ćwiczeniu lędźwie dociskamy w podłoże? Dlaczego pelikany to dobre ćwiczenie pod samolot? Bardzo wymagające są ogólnie Smile
#8

Tak, zawsze utrzymujemy poprawną sylwetkę.
Ponieważ angażują te same partię co samolot, dwie różnice pelikany wykonujemy na zgiętych rękach i samolot jest pozycją statyczną ale jeśli chodzi o ćwiczenia pomocnicze są bardzo dobre. Ponieważ od tego etapu do samolotu bardzo blisko Smile
#9

A wykonujemy je tylko gdy trenujemy "pod" samolot czy można je wplatać w swój program treningowy? Smile
#10

Jasne ,że można Smile ogólnie w gimnastyce powinno się trenować z sporym wyprzedzeniem, czyli wprawki do elementów zaczynać już nawet na etapie początkowym, to samo tyczy się samych elementów nie brnąć w te "mało przyszłościowe".


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości