Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Jaką cechę motoryczną rozwijam trenując w ten sposób?
#1

Witajcie, mam 19 lat. Po pół rocznej przerwie zacząłem sobie znowu ćwiczyć w domu, i zaczynam od podstaw, a mianowicie mój plan wygląda tak:


1. Pompki klasyczne 4 serie po 6 powtórzeń
2. Podciąganie australijskie na kółkach 4 serie po 6 powtórzeń
3. Unoszenie ugiętych nóg w zwisie na drążku 4 serie po 6 powtórzeń
4. Przysiady klasyczne 4 serie po 6 powtórzeń

Odpoczynek między seriami - 60 sekund, a między ćwiczeniami 90 sekund.

Jak widać zestaw jest banalnie prosty, ale ja sobie go utrudniłem zwalniając cały ruch, niekiedy nawet ruch danego ćwiczenia(1 powtórzenie) trwa 10 sekund i naprawdę póki co odczuwam ten trening bardzo - czuję, że działa, ale właśnie i pytanie - na co działa?

Skoro przerwy są tak krótkie, faza negatywna i pozytywna bardzo wolna, powtórzenia nie wychodzą poza 6, to jaką cechę motoryczną trenuję poprzez taki trening? Wytrzymałość siłowa czy sama wytrzymałość? Hipertrofia też może się pod to włączyć?
#2

Taka biedna masa Ci z tego powinna chyba iść Tongue

Czy te ćwiczenia są dla Ciebie wyzwaniem w ogóle?
Chcąc budować siłę nie chodzi o to, żeby robić max 5 powtórzeń, tylko żeby nie być w stanie nawet tylu zrobić. Smile
#3

wytrzymałość siłowa. cała seria trwa aż 60 sekund, a do tego nie możesz się dobrze zregenerować po serii, gdyż przerwa jest krótka. to, że jest 6 powtórzeń nic jeszcze nie znaczy.
#4

@Seth, tak przy tak wolnym ruchu naprawdę zwykłe pompki wydają się trudne, a wcześniej robiłem dipy w full zakresie na kółkach. Tu też czas odpoczynku odgrywa istotną rolę, bo nie zdąże się na tyle zregenerować i często do wyczerpania robię ostatnią czy przed ostatnią serie.
#5

Ważniejsze jest jak długo trwa napięcie, a nie ile robisz powtórzeń. Tak więc przy prędkości 10s/powtórzenie, aby rozwijać siłę, powinieneś robić 1-2 powtórzenia, maksymalnie 3.

Ten trening buduje wytrzymałość siłową i trochę masę, dlatego, że seria trwa ok. minuty i odpoczynek jest dość krótki. I na pierwszy, i na drugi parametr są lepsze sposoby :p

Jak jesteś po półrocznej przerwie to rób trening sprawności ogólnej. Nie rób przerw między seriami, to strata czasu, przynajmniej dla amatora, który nie ma 6 godzin na ćwiczenia, chociaż chyba zawodowcy też robią obwody bez odpoczynków. Jako odpoczynek traktuj zmianę ćwiczenia na angażujące inne mięśnie.

A tak w ogóle, to w swoim planie zapomniałeś o sekcji środkowej. Na forum jest temat o sylwetkach, koniecznie go zobacz.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości