Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Korekta postawy ciała
#1

Witam wszystkich bardzo serdecznie Wink.

Założyłem ten wątek bo chciałbym się dowiedzieć 3 rzeczy:
1) Z czego wynikają wady postawy?
2) Jak zidentyfikować przyczyny odpowiedzialne za daną wadę postawy? Jeżeli są nimi mięśnie, to w jaki sposób je zlokalizować?
3) Poznać przykłady konkretnych ruchów, które zaangażują zlokalizowane z pkt 2 obszary i pozytywnie wpłyną na postawę ciała.

Ad1.
Zawsze wydawało mi się, że po prostu trenując siłowo automatycznie niwelują się wszelkie takie wady. Że odpowiada za to siła mięśni, która wraz ze wzrostem prostuje sylwetkę. Gdzieś kiedyś wyczytałem, że takie wady to głównie dysproporcja mięśniowa. Pomyślałem, że rzeczywiście - nigdy nie widziałem (albo nie zwróciłem uwagi?) żeby jakiś "koks" (proporcjonalny!) był np. przygarbiony.

Podobną wypowiedź przeczytałem w poście Mrowka z tego forum, którą napisał ponad rok temu w innym wątku:
(2015-01-11, 21:14)Mrowek napisał(a):  Przyjmijmy ,że nasz kręgosłup to prosty słup na potrzeby zobrazowania o co w tym chodzi. Naszym celem jest postawienie tego słupa do pionu, rozwijamy mięśnie klatki piersiowej, mięśnie pleców równomiernie całość zachowuje równowagę. Przechodzimy dalej do mięśni brzucha i mięśni lędźwiowych jeśli któraś z linek będzie mocniej napięta w porównaniu do drugiej nasz słup zacznie się przechylać na jedną ze stron. Idąc jeszcze dalej mamy mięśnie nóg które odpowiadają za ułożenie miednicy, które także mają bezpośrednie przełożenie na nasz kręgosłup czyli podstawę naszego kręgosłupa.

Aby mieć zdrowy kręgosłup i dobrą postawę należy zachować proporcje między agonistami i antagonistami a także ich rozciągnięciem. Zdiagnozowanie naszej wady i znajomość ćwiczeń jakie nam służą a które nie jest bardzo ważna, należy jednak pamiętać ,że jeśli nasz słup zaczyna się przechylać na jedną stronę i zbyt mocno napniemy liny po przeciwnej wygniemy go w drugą stronę. Dlatego tak ważne jest równomierne dozowanie ćwiczeń.

Gimnastyce nie powinni mieć wad postawy, między innym dlatego gimnastykę trenuje się bez koszulek.


Ćwiczę już jednak wiele miesięcy i nie widzę u siebie poprawy. Czy to oznacza, że moja sylwetka wciąż jest niesymetryczna? Zawsze staram się rozwijać równomiernie i wydaje mi się, że wyniki siłowe antagonistów są mniej więcej na podobnym poziomie. O ile oczywiście można to porównać, bo wiadomo, że każde z ćwiczeń ma inny poziom trudności, no ale proporcja, przykładowo, 18 max dipów do 12 max podciągnięć nie jest chyba jakąś rażącą nierównomiernością?



Ad2.
Osobiście nie mam dużej wady, aczkolwiek wystarczająco mnie ona irytuje Wink. Na razie zdjęcia nie mam - jak będzie konieczne to zrobię i wrzucę. Mam nadzieję, że opis jednak wystarczy.
Moja naturalna postawa to, zaczynając od góry:
- wystające łopatki
- lekkie przygarbienie
- barki lekko przesunięte w przód
niżej:
- lędźwia trochę za bardzo zaokrąglone, a co za tym idzie brzuch trochę za bardzo wysunięty w przód
biodra chyba ok

Teraz, odnosząc się do wypowiedzi Mrówka, wynikałoby, że u góry zachodzi nierównowaga pomiędzy mięśniami piersiowymi i mięśniami pleców, natomiast niżej - pomiędzy brzuchem a mięśniami lędźwiowymi. Pytanie tylko w którą stronę? W moim przypadku będzie to za słaby przód czy może za słaby tył?


Zapraszam do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem Wink. Myślę, że nie tylko mi taki wątek pomoże.
Z góry dziękuję i pozdrawiam Smile.


Wiadomości w tym wątku
Korekta postawy ciała - przez Ambu - 2016-05-06, 12:52
RE: Korekta postawy ciała - przez Predi - 2016-08-08, 02:03
RE: Korekta postawy ciała - przez DominikaEL - 2018-01-22, 20:33
RE: Korekta postawy ciała - przez aVry - 2019-08-19, 09:34
RE: Korekta postawy ciała - przez króliczek - 2019-10-23, 16:26

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości