Forum Gimnastycy.pl

Pełna wersja: Białko
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6
[MOD]Wydzielone z wątku "Czy sissy squats stwarza problemy dla kolan ?"[/MOD]

(2014-05-11, 20:42)armpower napisał(a): [ -> ]A co do diety to nie mam pojęcia po co 2g na kg masy ciała i czemu unikać tłuszczów przecież to dodatkowa energia.
Nadmiar białka(zwłaszcza zwierzęcego prowadzi do nowotworów), obciąża nerki i zakwasza organizm , wystarczy w zupełności 1g/kg nawet do rozbudowy masy mięśniowej, zresztą co jak co ale węglowodany i tłuszcze wpływają na naszą potencje i libido.

No a ja z kolei wiem, że białko roślinne właśnie odkłada się w jelitach, powodując zakwaszanie organizmu, ponieważ to w roślinach jest więcej zbędnego białka niż w mięsie, i to właśnie organizm chętniej sięga po białka z mięsa niż z roślin, bo w roślinach nie ma odpowiednich aminokwasów na odpowiednim poziomie. Ale co za dużo to nie zdrowo i nie ważne czy mięso czy rośliny. 2 g białka w gimnastyce wynikają tylko i wyłącznie z charakteru pracy, gdzie dochodzi do wysokich obciążeń aparatu ruchowego w bardzo krótkim czasie co doprowadza do zrywowych sił i szarpania mięśni przez co szybko ulegają zniszczeniu dlatego 2 g białka. Tam gdzie jest przewaga pracy siłowej tam dochodzi do dużych strat w strukturze mięśni. A żeby zjeść odpowiednią ilość trzeba policzyć bilans azotowy BV. Jeśli ktoś się tym interesuje zapraszam do poczytania o bilansie azotowym BV i współczynnikach wartości białka, które spożywamy i nie zawsze zjedzenie 50 g białka jaja kurzego da nam 50 g białka w organizmie, o tym właśnie mówi współczynnik wartości białka ile z tych 50 g będzie użyteczne dla organizmu.

Tłuszcz żółty jest zbędny, ponieważ organizm go nie potrzebuje do wypracowania energii, ponieważ głównie korzysta z rezerw tłuszczu brunatnego i obecnego w krwiobiegu, dlatego warto odrobinę dodać tłuszczu do posiłku 10-15% całej puli kalorycznej np. jeśli ja mam 3500 kcal na dzień, to tłuszcze powinny być dostarczone w postaci ok 350- 500 kcal. Z racji tego, że 1 g tłuszczu to 9 kcal to potrzebujemy zjeść w ciągu dnia ok 40 - 56 g tłuszczu.

Np. kiełbaski Sokołowa z szynki 93% mięsa akurat leżą przed monitorem opakowanie, bo sobie zjadałem je dzisiaj na obiad. W 100 g mają 22 g tłuszczu, a to równa się 2 kiełbaski. Wystarczy zjeść 3 kiełbaski by wystarczyło nam na dzienne przetrwanie i zapotrzebowanie w tłuszcz. Mało kto z nas ma poniżej 10% tłuszczu, a i tak 1kg tłuszczu czyli w moim przypadku, żeby mieć wymarzone 6% otłuszczenia to muszę zrzucić 4 % tłuszczu z 85 kg = ok 4 kg tłuszczu zbędnego = 36000 kcal, gdzie 1 godzina biegania to ok 600 kcal, dzięki tej rezerwie mógłbym spokojnie przebiec 60 km.

Tłuszcz nie zużyty w trakcie produkcji energii pakowany jest w magazyn, czyli leży sobie tam do momentu, aż praca nie wyniesie więcej niż dzienne zapotrzebowanie na kalorie.
(2014-05-11, 20:42)armpower napisał(a): [ -> ]A co do diety to nie mam pojęcia po co 2g na kg masy ciała i czemu unikać tłuszczów przecież to dodatkowa energia.
Nadmiar białka(zwłaszcza zwierzęcego prowadzi do nowotworów), obciąża nerki i zakwasza organizm , wystarczy w zupełności 1g/kg nawet do rozbudowy masy mięśniowej
Sama racja (oczywiscie oprocz tego zakwaszania Wink )

Nadmiar bialka to nadmiar azotu do zutylizowania i przede wszystkim skracanie sie telomerow, co jak wiadomo ma wplyw na jakosc kodowania bialek (wplyw na powstawanie bledow) przy replikacji RNA/DNA, czyli krotko mowiac szybsze starzenie sie organizmu.

Co do lepszego/gorszego wykorzystywania bialka/aminokwasow w postaci roslinnej czy zwierzecej to oczywiscie, ze zwierzece zawsze sa lepsze, bo szybkosc syntezy jest uzalezniona od aminokwasu ograniczajacego a jak wiadomo rosliny nie maja pelnego zestawu aminokwasow.

Wiec nasuwa sie prosta konkluzja: organizm bedzie musial zutylizowac cala nadwyzke aminokwasow ponad aktualna dostepna podaz aminokwasu ograniczajacego. Krotko mowiac i obrazowo: wody do beczki mozna nalac tyle ile wynosi dlugosc najkrotszej klepki, jezeli sie sprobuje nalac wiecej to reszta sie wyleje. To w skrocie Prawo Minimum Leibiga, obowiazujace w calym wszechswiecie.
Jak już wjechaliście na temat białka, to mam dwa pytania.
W necie jest dużo skrajnych opinii. Przeczytałem, że "przeciętny" dorosły człowiek, żeby utrzymać organizm w dobrej formie potrzebuje tylko około 55g białka, co Wy na to?
No i ostatnio jeden z Warszawskich Koksów odpowiadał na pytanie dot. białek roślinnych i stwierdził, że w białkach roślinnych znajdziemy również te wszystkie aminokwasy, które musimy dostarczyć do organizmu, a różnica jest tylko w proporcjach. Jak jest naprawdę?

W sumie chyba warto wydzielić wątek. Smile
owszem można dostarczyć dzięki roślinom, ale byś musiał w jednym daniu zjeść, tofu, algi, ryż, soje, kiełki czy inne jakieś wegańskie potrawy i to jeszcze w różnych proporcjach często liczonych w okolicach pół kilograma. Bawienie się w tabele białkowe dla wegetarian to powiem Wam, że dochodowa sprawa, bardzo droga, żmudna i czasochłonna.

55 g na jakiej podstawie ? Skoro Jeśli ktoś waży 100 kg to potrzebuje ok 100 g samego białka na podstawową przemianę materii. Owszem pewnie i 55 g białka starczy mu na dzienne zapotrzebowanie jeśli będzie siedział i leżał
(2014-05-12, 15:48)Seth napisał(a): [ -> ]Jak już wjechaliście na temat białka, to mam dwa pytania.
W necie jest dużo skrajnych opinii. Przeczytałem, że "przeciętny" dorosły człowiek, żeby utrzymać organizm w dobrej formie potrzebuje tylko około 55g białka, co Wy na to?
Pomijajac drobne roznice w zmiennosci osobniczej kazdego z nas, to ma jak najbardziej sens. Przy przecietnej aktywnosci (pilot, fotel, telewizor) wystarcza w zupelnosci. Nadmiar bialka i tak pojdzie na darmowe przepaly albo na weglowodany jezeli ich za malo, wiec nie warto marnowac tego cennego skladnika (budulca) i wykorzystywac go na cele energetyczne.

(2014-05-12, 15:48)Seth napisał(a): [ -> ]No i ostatnio jeden z Warszawskich Koksów odpowiadał na pytanie dot. białek roślinnych i stwierdził, że w białkach roślinnych znajdziemy również te wszystkie aminokwasy, które musimy dostarczyć do organizmu, a różnica jest tylko w proporcjach. Jak jest naprawdę?
Do syntezy aminokwasow potrzebny jest ich komplet 20 (22), bez tego sie nie zacznie. Zadna roslina nie posiada kompletu, choc podobno amarantus i jeszcze jakas tam babka czy cos podobnego ma komplet, ktos tam znalazl, choc to dosc watpliwe. Nawet jezeli to jest to bialko roslinne o marnej jakosci i wartosci biologicznej, ktorego trzeba sporo zjesc w tych roslinach. Wiec aby "znalezc wszystkie" to tak powinno dobierac te rosliny, zeby uzyskac komplet ale wtedy trzeba znac na pamiec jaki aminokwas i gdzie. Albo suplementacja. Tak czy siak niezbyt to naturalne i dosc meczace.
Rzeczywiście robi się spory offtop i lepiej by było wydzielić temat.

Co do wartości BV w odniesieniu do człowieka to jest ona krytykowana przez takie organizacja jak FAO, WHO, FDA czy USDA. Dlatego proponuje się wskaźnik Protein Digestibility Corrected Amino Acid Score (PDCAAS). Skala od 0 do 1. Przykładowo dla jaj to będzie 1, dla wołowiny 0.92, dla soi 0.91, dla fasoli około 0.75 itp. Łatwo znaleźć tabelki w necie.

Białka roślinne zawierają komplet aminokwasów egzogennych, można sobie to sprawdzić nawet w takich programach jak http://cronometer.com/. To co odróżnia je od białek zwierzęcych to proporcje aminokwasów, a nie ich brak. Dlatego czasem zaleca się łączyć niektóre białkowe produkty roślinne w stylu zboża+strączki żeby aminokwasy się nawzajem uzupełniały. To może mieć znaczenie dla osób aktywnych fizycznie, ale przeciętnemu człowiekowi wystarczy, że dostarczy sobie aminokwasy w ciągu całego dnia, niekoniecznie w jednym posiłku. Takie jest oficjalne stanowisko np. Amerykańskiej Akademii Żywienia i Dietetyki.
wszystko zależy od budowy ciała i aktywności

kulturysta który waży 100 kg i trenuje 5x w tyg. nie zadowoli się 55 gramami białka - potrzebuje kilka razy tyle aby zregenerować zniszczone mięśnie i zbudować nowe

osoba przeciętnej budowy, niezbyt chętnie uprawiająca sport, być może zadowoli się 55 gramami białka

nie trzeba być gimbusem, żeby wpaść na to jak dieta bogata w białko wpływa na rozrost siły i masy, wystarczy wdepnąć na podwórko kulturystów, trójboistów oraz innych sportowców i zobaczyć co jedzą, ile jedzą, jakie mają wyniki i czy są zdrowi

nie oznacza to oczywiście, że wegetarianin nie może budować masy mięśniowej i siły

dom_cyl

Mój pierwszy post na tym forum więc witam.

Przechodząc do tematu. Napiszę coś zasłyszanego z różnych wypowiedzi, różnych ludzi. Nie mam co do tego pewności, bo nigdy się w to nie zagłębiałem na większą skalę, ale nie było to tutaj omówione i dla dobra dyskusji opowiem o co chodzi.
Otóż słyszałem, że mięśni dziennie budujemy jedynie paręnaście gram. Nasze zapotrzebowanie wynosi ok. 30-40 gramów, na podstawowe funkcje życiowe. Skoro to są tak małe wartości, jak ma się do tego spożywanie 2g/kg masy ciała? czy nawet 4 gramy jak wśród zawodowych kulturystów? Być może to kwestia zażywania środków wspomagających, ale nie o tym mowa. Wychodzi na to, że większość białka idzie właśnie na wytworzenie energii i nadmiaru amoniaku.
Też czytałem, że trening nie zwiększa aż tak zapotrzebowania na budulec, ale na energię, czyt. węglowodany i tłuszcze.

Tak sobie myślę, że skoro ciężko trenujemy przez tę godzinkę, czy dwie to możliwe byłoby uszkadzać tak dużą ilość tkanki mięśniowej?
I skoro ją uszkadzamy to znaczy, że nie ginie ona cała, lecz czegoś jej brakuje, a skoro tak to nie brakuje jej dużo, tylko są to drobne ubytki, które organizm odbudowuje i nadbudowuje o paręnaście gramów?

Kubus Puchatek

"nie trzeba być gimbusem, żeby wpaść na to jak dieta bogata w białko wpływa na rozrost siły i masy, wystarczy wdepnąć na podwórko kulturystów, trójboistów oraz innych sportowców i zobaczyć co jedzą, ile jedzą, jakie mają wyniki i czy są zdrowi"

zdrowie, ale w jakiej perspektywie czasowej? przewaznie sportowcy zawodowi po skonczeniu kariery (z moich obserwacji) wygladaja gorzej (starzej) niz ich nie cwiczacy zawodowo rowiesnicy.
mocno dziala lobby promujace bialka, nie wolno zapominac.
kp
[MOD] Stosuj cytaty silnika forum![/MOD]
Stron: 1 2 3 4 5 6