Forum Gimnastycy.pl

Pełna wersja: wyznaczanie celów - czyli co każdy plan treningowy zawierać powinien
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Wpis ten jest tłumaczeniem fragmentu artykułu Stevena Low, autora książki "Overcoming Gravity". Cały artykuł można znaleźć tutaj.

Cele są integralnym lecz często pomijanym składnikiem efektywnego planu treningowego. Zwykle początkujący nie wiedzą jak wyznaczać cele. Można osiągać postępy bez wyznaczania celów, ale wydajność wzrasta wyraźnie gdy mamy dobrze wyznaczone cele.

Po pierwsze co to jest cel? Według słownika cel jest to "miejsce, do którego się zmierza". Jeśli chodzi o trening, wysokiej jakości cele są namacalnymi, mierzalnymi efektami, które chcesz osiągnąć.

Przykładowe cele wysokiej jakości to:

1. Wykonać 10 ugięć na poręczach.
2. Przebiec 400 metrów w 60 sekund.
3. Zredukować tkankę tłuszczową do 15%.
4. Przybrać 5kg masy mięśniowej.
5. Zrzucić 10kg tłuszczu.

Często ktoś robiący to po raz pierwszy, wyznacza cele niskiej jakości. Cele niskiej jakości są zwykle niesprecyzowane i niemierzalne (nie zawierają liczb).
Przykładowe cele niskiej jakości to:

1. Zwiększyć ilość ugięć.
2. Biegać bez zadyszki.
3. Stracić na wadze.
4. Przybrać masy mięśniowej.
5. Być sprawnym.

Chcemy wyznaczyć cele wysokiej jakości, oparte na liczbach, ponieważ wokół takich celów możemy zbudować plan treningowy. Innymi słowy - plan treningowy opiera się na progresji w kierunku celów wysokiej jakości. Jeżeli twoim celem jest wykonanie 10 ugięć, to logicznym jest że musisz najpierw zbudować siłę do wykonania pojedynczego ugięcia, później 2, 3 itd.

Jeżeli nadal masz problem ze zrozumieniem jak wyznaczyć cele wysokiej jakości, to zapamiętaj metodę SMART:
Specyficzny
Mierzalny
Ambitny
Rzeczywisty
Terminowy

Pamiętaj, żeby twoje cele pokrywały się z celem nadrzędnym. Weźmy Boba i Alice jako przykład. Bob chce być silniejszy, ale wyznaczył sobie jako cel wykonanie 150 pompek w jednej serii. Jest to słabe, bo wykonanie 150 pompek jest oznaką wytrzymałości a nie siły. Alice chce świetnie stać na rękach, więc cel zrobienia 30 podciągnięć nie zbliży jej do tego w żaden sposób.