Forum Gimnastycy.pl

Pełna wersja: Plan treningowy; proszę o opinie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Więc tak z grubsza wygląda mój plan, który wykonuję w środę, piątek i niedzielę. Prosiłbym o wszelkie konstruktywne uwagi i odpowiedzi na parę pytań pod spodem Smile

Moje cele:
10 ugięć i podciągnięć na kółkach
Stanie na rękach bez ściany
Muscle-up
5 pistoletów na nogę
Unieść nogi do drążka Smile
Waga tyłem (z tym mi się nie spieszy - cel dodatkowy)

Rozgrzewka
1. Krążenia i wymachy
2. Sylwetki - na plecach, na brzuchu, bokiem, podpór przodem na kółkach
3. Rowerek 7-12min (głównie żeby podnieść temp, ciała i trochę pokręcić, bo w lecie jeżdżę na szosie Smile )
4. Zwis tyłem na kółkach (rozciąganie barków)

"Skill work"
1. Stanie na rękach przodem do ściany 3x20s
2. "Wykopy" do stania na rękach (przy ścianie, ale próbuję jej nie używać) 5-10 razy
3. Stanie na głowie (bez pomocy) - 3 razy ile się uda
4. Kuczna waga tyłem na kółkach - 5x4s
5. Poziomka*

Trening siłowy
1. Muscle-up z odciążeniem - tzn. stawiam przed sobą pudło, na nie nogi i próbuję wykonać przejście spod kółek nad nie. Utrudniam opierając mniejszą część nóg. Robię 3x1-5 powtórzeń
2. Ugięcia na kółkach** - 3x3-8
3. Podciągnięcia na kółkach** - 3x3-8
4. Pompki na kółkach - 3x3-8
5. Podciąganie australijskie na kółkach - 3x5-15
6. Pike Headstand Push-Ups (nie wiem jak to jest po polsku) - 3x3-8
7. Odwodzenie kółek na kolanach (nie jestem pewien nazwy - coś na wzór AB wheel) 3x3-8
8. Wznosy nóg (jak najwyżej) - 3x3-8
9. Progresja do pistoletu
10. Wyskoki (ćwiczenie dodatkowe) - 3x3-8

Na koniec się rozciągam

I teraz czas na pytania Smile
1) *Czy poziomka na ziemi jest trudniejsza od poziomki na poręczach/kółkach? I czy powinienem robić ją na poręczach (zrobię), czy na ziemi (dam radę z jedną nogą prawie wyprostowaną)
2) **Pytanie zadałem już w temacie Szkocikka - lepiej męczyć ugięcia i podciąganie na kółkach i robić po 4-5 powtórzeń (mój max), czy wrócić na drążek?
3) Co sądzicie o ćwiczeniu w ściągaczach/bandażach? Robiąc MU bardzo zdzieram sobie skórę z nadgarstków. Z tego co słyszałem, to nie ma sensu kupować skór, więc spróbowałem ściągaczy elastycznych i pomogło. Jakie macie opinie na ten temat? Smile
4) I tak z ciekawości - skóry gimnastyczne (na kółka) zakrywają rejon nadgarstka poniżej kości grochowatej (tam sobie najwięcej obcieram)?

PS. Ogólnie jeszcze chciałem dodać trening w domu. Głównie rozciąganie i sylwetki, może stanie na rękach (mało miejsca), ale nie wiem jak wyjdzie z czasem
PSS. Z racji tego, że trening mi trochę zajmuje, wszelkie ewentualne dodatki muszę dorzucić "kosztem czegoś" Smile

Mateo

1.Na ziemi trudniej, najpierw poręcze ,potem na ziemi następnie na kółkach.
2.Już wcześniej tobie pisałem co bym robił.
3.nie stosuję
4.nie wiem

Po co robisz podciąganie australijskie i pompki na kółkach skoro robisz już trudniejsze warianty tych ćwiczeń? Wyrzuć te ćwiczenia z planu to zaoszczędzisz czas o którym piszesz że masz go mało.Lepiej porobić sylwetki w tym czasie.

P.S Jak dla mnie za dużo celów na raz . Może zacznij na początek od nauki poziomki , gdy ją opanujesz przejdź sobie do stania na rękach itd. Będzie Ci łatwiej ogarnąć trening pod konkretny element i szybciej osiągniesz postępy.
Co do ilości celów, to sam się nad tym zastanawiałem. Może coś wyrzucę.

Co do podciągania australijskiego i pompek, to starałem się ułożyć plan wg Overcomin Gravity, a Steven tam sugeruje po dwa ćwiczenia na podciąganie (i analogicznie resztę), z czego jedno "w pionie", a drugie "w pozionie". Smile

Co rozumiesz przez opanowaną poziomkę? Na poręczach zrobię, na kółkach też (choć gorzej mi wychodzi), kłopot mam z tą na ziemi - nie mogę nóg wyprostować, bo mi uda wysiadają. :/
I szczerze mówiąc chciałbym się nauczyć stania na rękach, więc tego raczej nie wywalę

Ale dzięki za opinię Smile
(2015-02-07, 22:39)Wylfryd napisał(a): [ -> ]Moje cele:
10 ugięć i podciągnięć na kółkach

Najlepiej do tego dojść z pomocą, czyli robisz tyle ile potrafisz potem do 10 ugięć lub podciągnięć z pomocą kogoś lub jeszcze jest taka magiczna technika ostatnie powtórzenie robisz najwolniej jak się da

(2015-02-07, 22:39)Wylfryd napisał(a): [ -> ]Stanie na rękach bez ściany

Poczekaj cierpliwie w ciągu dwóch dni będę miał przygotowaną progresję pod to

(2015-02-07, 22:39)Wylfryd napisał(a): [ -> ]Muscle-up


tutorial Mrówka

(2015-02-07, 22:39)Wylfryd napisał(a): [ -> ]5 pistoletów na nogę

chwyt dwóch rąk np. za parapet i robisz z 10, z jakimś czasem jedną ręką się odciążasz też zrób z 10, i potem samemu próbujesz.

(2015-02-07, 22:39)Wylfryd napisał(a): [ -> ]Unieść nogi do drążka Smile

Najlepiej z pomocą

(2015-02-07, 22:39)Wylfryd napisał(a): [ -> ]Waga tyłem (z tym mi się nie spieszy - cel dodatkowy)

wystarczy poszukać jest opisany + progresja od Mrówka

(2015-02-07, 22:39)Wylfryd napisał(a): [ -> ]Rozgrzewka
1. Krążenia i wymachy
2. Sylwetki - na plecach, na brzuchu, bokiem, podpór przodem na kółkach
3. Rowerek 7-12min (głównie żeby podnieść temp, ciała i trochę pokręcić, bo w lecie jeżdżę na szosie Smile )
4. Zwis tyłem na kółkach (rozciąganie barków)

Mało intensywna ale jeśli Cię to rozgrzewa to ok

(2015-02-07, 22:39)Wylfryd napisał(a): [ -> ]"Skill work"
1. Stanie na rękach przodem do ściany 3x20s
2. "Wykopy" do stania na rękach (przy ścianie, ale próbuję jej nie używać) 5-10 razy
3. Stanie na głowie (bez pomocy) - 3 razy ile się uda
4. Kuczna waga tyłem na kółkach - 5x4s
5. Poziomka*


Powinieneś do tych celów porobić dodatkowe ćwiczenia wyciągnięte z progresji im więcej tym lepiej

(2015-02-07, 22:39)Wylfryd napisał(a): [ -> ]Trening siłowy
1. Muscle-up z odciążeniem - tzn. stawiam przed sobą pudło, na nie nogi i próbuję wykonać przejście spod kółek nad nie. Utrudniam opierając mniejszą część nóg.
Robię 3x1-5 powtórzeń

Polecam metodą ekscentryczną powolne opuszczanie z podporu do zwisu

(2015-02-07, 22:39)Wylfryd napisał(a): [ -> ]6. Pike Headstand Push-Ups (nie wiem jak to jest po polsku) - 3x3-8

idę do super marketu bo nie wiem jak po polsku jest super market. Opisz to jak to wygląda a ja Ci powiem jak to powinno się poprawnie nazywać

(2015-02-07, 22:39)Wylfryd napisał(a): [ -> ]Na koniec się rozciągam

Czyli ?

(2015-02-07, 22:39)Wylfryd napisał(a): [ -> ]I teraz czas na pytania Smile
1) *Czy poziomka na ziemi jest trudniejsza od poziomki na poręczach/kółkach? I czy powinienem robić ją na poręczach (zrobię), czy na ziemi (dam radę z jedną nogą prawie wyprostowaną)

Na kółkach trudniejsza, na podłożu trudniejsza jeśli mam dużą masę ciała, wszystko zależy od gibkości. Niskie poręcze mogą pomóc


(2015-02-07, 22:39)Wylfryd napisał(a): [ -> ]2) **Pytanie zadałem już w temacie Szkocikka - lepiej męczyć ugięcia i podciąganie na kółkach i robić po 4-5 powtórzeń (mój max), czy wrócić na drążek?

Zależy jaki masz cel robiąc te ugięcia na kółkach, na pewno bardziej rozwojowe są kółka bo jest brak stabilności


(2015-02-07, 22:39)Wylfryd napisał(a): [ -> ]3) Co sądzicie o ćwiczeniu w ściągaczach/bandażach? Robiąc MU bardzo zdzieram sobie skórę z nadgarstków. Z tego co słyszałem, to nie ma sensu kupować skór, więc spróbowałem ściągaczy elastycznych i pomogło. Jakie macie opinie na ten temat? Smile

Każdy sposób jest dobry jeśli prowadzi do celu.


(2015-02-07, 22:39)Wylfryd napisał(a): [ -> ]4) I tak z ciekawości - skóry gimnastyczne (na kółka) zakrywają rejon nadgarstka poniżej kości grochowatej (tam sobie najwięcej obcieram)?

Tak cały nadgarstek jest zasłonięty

(2015-02-07, 22:39)Wylfryd napisał(a): [ -> ]PS. Ogólnie jeszcze chciałem dodać trening w domu. Głównie rozciąganie i sylwetki, może stanie na rękach (mało miejsca), ale nie wiem jak wyjdzie z czasem
PSS. Z racji tego, że trening mi trochę zajmuje, wszelkie ewentualne dodatki muszę dorzucić "kosztem czegoś" Smile

Ja bym zalecał skupić się na sylwetkach, rozciąganiu i staniu na rękach zamiast robić niepotrzebną siłę. Barki naprawdę bardzo trudno doprowadzić do pełnej mobilności czyli odblokowania ich w łopatkach
1) Jak wygląda pomoc w podnoszeniu nóg do drążka? Ktoś ma mnie po prostu złapać za kostki i podnosić nogi, gdy nie będę już mógł?
2) Moje powolne opuszczanie z MU kończyło się w ten sposób, że robiłem wolne opuszczenie w podporze, a potem przy przejściu z nad kółek pod nie - spadałem :/ Ale spróbuję w tych ściągaczach
3) Pike Headstand push-ups - pompki w pozycji łamanej. Znalazłem nazwę Big Grin
4) Czy nazwy ćwiczeń rozciągających mogę przepisać z książki Tsatsoulina? Ogólnie to mam skłon w przód (siedząc, nogi proste), rozciąganie w rozkroku siedząc, rozciąganie klatki (łapię się za drabinkę z tyłu i wypycham klatkę) i pleców (analogicznie), rozciąganie łydek (staję na całych stopach, dotykam dłońmi ziemi)

Dzięki za odpowiedź Smile
(2015-02-08, 13:00)Wylfryd napisał(a): [ -> ]1) Jak wygląda pomoc w podnoszeniu nóg do drążka? Ktoś ma mnie po prostu złapać za kostki i podnosić nogi, gdy nie będę już mógł?

Raczej nadawać prędkość nogom, ja łapię pod łydki

(2015-02-08, 13:00)Wylfryd napisał(a): [ -> ]2) Moje powolne opuszczanie z MU kończyło się w ten sposób, że robiłem wolne opuszczenie w podporze, a potem przy przejściu z nad kółek pod nie - spadałem :/ Ale spróbuję w tych ściągaczach

No trudno to poproś kogoś o pomoc, żeby pozwolił Ci powoli opuścić, albo podłóż sobie coś pod nogi i staraj się opuszczać mając nogi w poziomce to też może pomóc

(2015-02-08, 13:00)Wylfryd napisał(a): [ -> ]3) Pike Headstand push-ups - pompki w pozycji łamanej. Znalazłem nazwę Big Grin

aaaa to przygotowanie do pompek w staniu na rękach, to dobre ćwiczenie na barki i tricepsy ale lepiej je w poręczach zrobić z pełnego zakresu

(2015-02-08, 13:00)Wylfryd napisał(a): [ -> ]4) Czy nazwy ćwiczeń rozciągających mogę przepisać z książki Tsatsoulina? Ogólnie to mam skłon w przód (siedząc, nogi proste), rozciąganie w rozkroku siedząc, rozciąganie klatki (łapię się za drabinkę z tyłu i wypycham klatkę) i pleców (analogicznie), rozciąganie łydek (staję na całych stopach, dotykam dłońmi ziemi)

No ja ci powiem, że ja Tsatsoulina nazw nie znam, czy robisz skłon, rozkrok i rozciągasz klatkę, plecy i łydki. Rób według Tsatsoulina chyba to czas by dać trochę zestawów ćwiczeń pod rozciąganie. Bądź cierpliwy coś w niedługim czasie postaram się uzupełnić
(2015-02-08, 13:30)Newcio napisał(a): [ -> ]
(2015-02-08, 13:00)Wylfryd napisał(a): [ -> ]2) Moje powolne opuszczanie z MU kończyło się w ten sposób, że robiłem wolne opuszczenie w podporze, a potem przy przejściu z nad kółek pod nie - spadałem :/ Ale spróbuję w tych ściągaczach

No trudno to poproś kogoś o pomoc, żeby pozwolił Ci powoli opuścić, albo podłóż sobie coś pod nogi i staraj się opuszczać mając nogi w poziomce to też może pomóc
O to to to to, tak właśnie robię (nogi w poziomce), chociaż podpieram raczej na wysokości połowy ud póki co.


(2015-02-08, 13:30)Newcio napisał(a): [ -> ]. Bądź cierpliwy coś w niedługim czasie postaram się uzupełnić
Poczekam. Na tutek do stania na rękach również. Nigdzie mi się nie spieszy Smile

Ogólnie to z podjęciem decyzji poczekam na wymienione tutki/artykuły, ale póki co mam pomysł, aby wywalić pompki, australijskie, odwodzenie, wyskoki i wagę tyłem na rzecz większej ilości sylwetek i rozciągania

Dzięki za pomoc Smile