Forum Gimnastycy.pl

Pełna wersja: Ospowy dzienniczek / Mrowek
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
Cześć czołem, z ospą na czole. Niestety z faktu ,że nie chorowałem z młodu teraz muszę wycierpieć swoje, a mianowicie wesoło mam ospę wietrzną. Z tego powodu najbliższe 2 tygodnie spędzę w domu a co za tym idzie mój trening nie może "stać w miejscu", tak więc pomyślałem ,że warto założyć dzienniczek w którym opiszę:
-rozgrzewkę
-cz. główną treningu
-sylwetki
-rozciąganie
-żywność
-inne ciekawostki i filmiki Smile.
W domowym zaciszu a do wykorzystania mam podłogę, ścianę, 2 pufy 50cm, drążek rozporowy, ekspander "home made" a także kółka aczkolwiek nie widzę sposobu ich zamontowania Sad.

04-05.2014 Położyłem się spać ~ 21:00 , spałem do ~7:00 = 10h snu, bez wstawania w nocy. Tętno po przebudzeniu 54-60-54-54 = tętno spoczynkowe 55

Śniadanie godzina 9:00 - 3 jajka na miękko, 4 kanapki z chleba razowego z masłem, 4 kabanosy cienkie, 2 kubki wody z miodem i cytryną.

Dlaczego warto mierzyć tętno po przebudzeniu, jest to prosty sposób rejestracji jak nasze ciało reaguje na wysiłek fizyczny. W zależności od naszych celów tętno będzie rosnąć, maleć lub utrzymywać stały poziom.
Godzina, czas a także nie przerwany sen ma duże znaczenie na naszą regenerację.

Jeśli macie jakieś uwagi, pytania a może chcecie abym coś zmienił w swoim planie piszcie Smile.
Rozwiń temat tętna spoczynkowego
Tętno spoczynkowe - to takie które otrzymamy gdy nie wykonujemy aktywności fizycznej, pozycja wyjściowa. Najlepiej mierzyć je z rana zaraz po przebudzeniu bez wstawania w z łóżka.
Tutaj ciekawostka najniższe tętno spoczynkowe zanotowane u wyczynowego kolarza wynosiło 20 uderzeń na minutę !!
Wiem co to jest tylko chciałem się dowiedzieć kiedy będzie rosnąć/maleć/utrzymywać się (jaka jest jego zależność od celów)
W zależności od naszych celów. Jeśli chcemy budować wytrzymałość i naszym celem jest wywołanie zmęczenia tętno spoczynkowe będzie wzrastać ponieważ organizm nie nadąża z regeneracją. Chcemy rozwinąć siłę i zależy nam na odpowiednim stosunku pracy do regeneracji tętno spoczynkowe powinno utrzymywać się na jednym poziomie lub lekko rosnąć. Natomiast jeśli spada może oznaczać ,że nasze trening tracą na intensywności lub nasza adaptacja przechodzi pomyślnie.

Tętno interpretuje się odmiennie w zależności od celów treningowych.

Dzisiejsze podboje treningowe zakończyły się na zabawie w staniu na rękach. Smile
Organizowanych przez GB.


Reszta posiłków

2 posiłek - miska owoców składająca się z gruszek,winogron i bananów
3 posiłek - pęczak z polędwicą wieprzową
4 posiłek - kurczak z ryżem i warzywami
+ przekąski - rodzynki,żurawina, orzechy

jeszcze nie wpadłem na pomysł co zjeść na kolacje. Sad może macie jakieś propozycje ?

Marcin88

U wytrenowanych osobników tętno spoczynkowe jest zdecydowanie niższe niż u ludzi którzy nie trenują regularnie.Sam tego doświadczyłem trenując mocno wytrzymałość Smile
Mrówek masz do nadgonienia 4 dni challengu GB.

Co do kółek to do drążka w futrynie można zamontować, ja tak raz robiłem, muscle upy można robić, wagę przodem itp, dipy też jakoś ujdą choć trzeba uważać.
Cytat:Tętno po przebudzeniu 54-60-54-54 = tętno spoczynkowe 55
Mierzyłeś od razu 4 razy pod rząd i z tego wyciągnąłeś wynik ?
W jakiej pozycji leżącej czy pół-leżacej? Czy bez różnicy ?
Tętno było mierzone przez 30s/10/15s ? Czy miałeś założony pulsometr ? Smile

Cytat:2 kubki wody z miodem i cytryną.
Ja robię tak:
300ml ciepłej wody do tego sok z 2 cytryn + jedna bądź dwie łyżki stołowe miodu + pieprz cayen [odrobina] z czasem smak się przyzwyczai i przyjemność pić Smile
I najlepiej od razu po przebudzeniu to wypić. Energia gwarantowana ;p

Cytat:Tutaj ciekawostka najniższe tętno spoczynkowe zanotowane u wyczynowego kolarza wynosiło 20 uderzeń na minutę !!
A tego nie słyszałem, Emile Zatopek miał tętno spoczynkowe w granicach 25-30 ud/min
Lekarze interpretują takie niskie tętna jak anomalie. [nie którzy lekarze]

Cytat:W zależności od naszych celów. Jeśli chcemy budować wytrzymałość i naszym celem jest wywołanie zmęczenia tętno spoczynkowe będzie wzrastać ponieważ organizm nie nadąża z regeneracją. Chcemy rozwinąć siłę i zależy nam na odpowiednim stosunku pracy do regeneracji tętno spoczynkowe powinno utrzymywać się na jednym poziomie lub lekko rosnąć. Natomiast jeśli spada może oznaczać ,że nasze trening tracą na intensywności lub nasza adaptacja przechodzi pomyślnie.
Im niższe tętno tym regeneracja jest lepsza.
I nie wiem od czego zależy budowanie wytrzymałości czy siły a tętno, jak trenujemy to tętno rzecz jasna powinno się obniżać, jak jest podwyższone to z naszym treningiem/odżywianie/snem jest coś nie tak, zmęczenie jest większe, mamy słabszą restytucję powysiłkową szybciej się męczymy etc...
Chyba drugie rozwiązanie, gdy tętno spada, to nasza adaptacja przechodzi pomyślnie Smile jest superkompensacja.

(2015-01-05, 22:48)Marcin88 napisał(a): [ -> ]U wytrenowanych osobników tętno spoczynkowe jest zdecydowanie niższe niż u ludzi którzy nie trenują regularnie.Sam tego doświadczyłem trenując mocno wytrzymałość Smile
Dokładnie tak jest, jak nie przetrenowujemy się czy nie jesteśmy przemęczyni naszym treningiem ;p
Jest to oczywistym faktem, pytanie dlaczego tak jest ?

Ponieważ różne rodzaje treningu różnorodnie wpływają na nasz organizm, ale skupmy się tutaj na sercu bo od niego zależy tętno:
"Przerost serca ma odmienne cechy u zawodników trenujących dyscypliny wytrzymałościowe i siłowe (oporowe)
Trening wytrzymałościowy powoduje rozrost serca bez zmian grubości ścianek przez co wzrasta objętość serca.
Trening oporowy powoduje rozrost serca jak i grubości ścian, przez co zmniejsza się objętość serca.
Przerost serca jest efektem adaptacji serca do nadmiernego obciążenia."

Trening izometryczny również powoduje zmiany w budowie serca i jego pracy.

(2015-01-05, 23:12)Hannibal napisał(a): [ -> ]Mierzyłeś od razu 4 razy pod rząd i z tego wyciągnąłeś wynik ?
W jakiej pozycji leżącej czy pół-leżacej? Czy bez różnicy ?
Tętno było mierzone przez 30s/10/15s ? Czy miałeś założony pulsometr ? Smile

W leżeniu, zaraz po przebudzeniu, do 10s Smile

Cytat:A tego nie słyszałem, Emile Zatopek miał tętno spoczynkowe w granicach 25-30 ud/min
Lekarze interpretują takie niskie tętna jak anomalie. [nie którzy lekarze]
Odnalazłem wzmiankę o takim sportowcu poszukam nazwiska jutro.

Cytat:Im niższe tętno tym regeneracja jest lepsza.
I nie wiem od czego zależy budowanie wytrzymałości czy siły a tętno, jak trenujemy to tętno rzecz jasna powinno się obniżać, jak jest podwyższone to z naszym treningiem/odżywianie/snem jest coś nie tak, zmęczenie jest większe, mamy słabszą restytucję powysiłkową szybciej się męczymy etc...
Chyba drugie rozwiązanie, gdy tętno spada, to nasza adaptacja przechodzi pomyślnie Smile jest superkompensacja.
Czym jest superkompensacja jest to okres zwiększonej wydolności organizmu na skutek trening i odpoczynku po nim.
Teraz z czego składa się superkompensacja z:
Subkompensacji czyli wypoczynku
Homeostazy czyli przywrócenia poziomu początkowego
Superkompensacji regeneracji z nadwyżką

Cała sztuka polega na odpowiednim "wstrzeleniu się" w dany moment tego procesu, czas w którym tętno spadnie poniżej homeostazy może być zbyt późnym i przegapimy efekt superkompensacji. Ponieważ nasz organizm zredukuje nadwyżkę którą wytworzył na rzecz innych procesów.

(2015-01-05, 23:10)Chudini napisał(a): [ -> ]Mrówek masz do nadgonienia 4 dni challengu GB.

Co do kółek to do drążka w futrynie można zamontować, ja tak raz robiłem, muscle upy można robić, wagę przodem itp, dipy też jakoś ujdą choć trzeba uważać.


5 Dni Smile hehe dzisiaj się już nimi bawiłem.
Nie lubię kółek w futrynie to jak jedzenie cukierka w papierku nie oddaje piękna tego przyrządu, wole już dwie puffy do ugięć a wagi zawsze można zrobić na drążku.
(2015-01-05, 23:13)Mrowek napisał(a): [ -> ]
(2015-01-05, 23:10)Chudini napisał(a): [ -> ]Mrówek masz do nadgonienia 4 dni challengu GB.

Co do kółek to do drążka w futrynie można zamontować, ja tak raz robiłem, muscle upy można robić, wagę przodem itp, dipy też jakoś ujdą choć trzeba uważać.


5 Dni Smile hehe dzisiaj się już nimi bawiłem.
Nie lubię kółek w futrynie to jak jedzenie cukierka w papierku nie oddaje piękna tego przyrządu, wole już dwie puffy do ugięć a wagi zawsze można zrobić na drążku.
Jeśli napisałeś, że dzisiaj robiłeś pierwszy to zostają 4. Racja z tymi kółkami, ale lubię czasem coś kombinować i choć raz spróbować coś zrobić.
Stron: 1 2 3 4 5