Forum Gimnastycy.pl

Pełna wersja: Jaką cechę motoryczną rozwijam trenując w ten sposób?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

dejv

Witajcie, mam 19 lat. Po pół rocznej przerwie zacząłem sobie znowu ćwiczyć w domu, i zaczynam od podstaw, a mianowicie mój plan wygląda tak:


1. Pompki klasyczne 4 serie po 6 powtórzeń
2. Podciąganie australijskie na kółkach 4 serie po 6 powtórzeń
3. Unoszenie ugiętych nóg w zwisie na drążku 4 serie po 6 powtórzeń
4. Przysiady klasyczne 4 serie po 6 powtórzeń

Odpoczynek między seriami - 60 sekund, a między ćwiczeniami 90 sekund.

Jak widać zestaw jest banalnie prosty, ale ja sobie go utrudniłem zwalniając cały ruch, niekiedy nawet ruch danego ćwiczenia(1 powtórzenie) trwa 10 sekund i naprawdę póki co odczuwam ten trening bardzo - czuję, że działa, ale właśnie i pytanie - na co działa?

Skoro przerwy są tak krótkie, faza negatywna i pozytywna bardzo wolna, powtórzenia nie wychodzą poza 6, to jaką cechę motoryczną trenuję poprzez taki trening? Wytrzymałość siłowa czy sama wytrzymałość? Hipertrofia też może się pod to włączyć?
Taka biedna masa Ci z tego powinna chyba iść Tongue

Czy te ćwiczenia są dla Ciebie wyzwaniem w ogóle?
Chcąc budować siłę nie chodzi o to, żeby robić max 5 powtórzeń, tylko żeby nie być w stanie nawet tylu zrobić. Smile

dom_cyl

wytrzymałość siłowa. cała seria trwa aż 60 sekund, a do tego nie możesz się dobrze zregenerować po serii, gdyż przerwa jest krótka. to, że jest 6 powtórzeń nic jeszcze nie znaczy.

dejv

@Seth, tak przy tak wolnym ruchu naprawdę zwykłe pompki wydają się trudne, a wcześniej robiłem dipy w full zakresie na kółkach. Tu też czas odpoczynku odgrywa istotną rolę, bo nie zdąże się na tyle zregenerować i często do wyczerpania robię ostatnią czy przed ostatnią serie.

Buh

Ważniejsze jest jak długo trwa napięcie, a nie ile robisz powtórzeń. Tak więc przy prędkości 10s/powtórzenie, aby rozwijać siłę, powinieneś robić 1-2 powtórzenia, maksymalnie 3.

Ten trening buduje wytrzymałość siłową i trochę masę, dlatego, że seria trwa ok. minuty i odpoczynek jest dość krótki. I na pierwszy, i na drugi parametr są lepsze sposoby :p

Jak jesteś po półrocznej przerwie to rób trening sprawności ogólnej. Nie rób przerw między seriami, to strata czasu, przynajmniej dla amatora, który nie ma 6 godzin na ćwiczenia, chociaż chyba zawodowcy też robią obwody bez odpoczynków. Jako odpoczynek traktuj zmianę ćwiczenia na angażujące inne mięśnie.

A tak w ogóle, to w swoim planie zapomniałeś o sekcji środkowej. Na forum jest temat o sylwetkach, koniecznie go zobacz.