Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Trening od "specjalisty"
#1

Witam
Moje pytanie będzie się odnosiło do treningu kulturystycznego dlatego piszę tutaj.
Kolega kolegi dostał rozpisany trening od jakiegoś "specjalisty".. Otóż chłopak jest totalnie początkujący i nie miał nigdy do czynienia z treningiem oporowym.Trening ma być na siłę i masę.. I tak no: robiąc wyciskanie na ławce płaskiej powtórzenia rozpisał mu 10,10,8,6 z czym po ostatniej serii ma odpoczywać 15 sekund i znów ciężarem z ostatniej serii robić powtórzenia do upadku mięśniowego! Powiedziałem żeby tego absolutnie nie robił ponieważ jako świeżak powinien zaadaptować najpierw organizm do takiego treningu.Powiedziałem również że grozi to kontuzją ponieważ jego układ kostno.stawowy jak i nerwowy nie są przygotowane na takie obciążenia.Macie dużą wiedzę wiec jeśli mógłby ktoś napisać czy dobrze podpowiedziałem i napisać coś od siebie to byłbym mega wdzięczny!Smile

Pozdrawiam
#2

Uważam że powiedziałeś dobrze, i bardzo słusznie ze względu na jego staż i nie tylko. Co do metod kulturystycznych (jest ich trochę ) ale najogólniej wygląda to następująco :
-trening dla os. początkujących stricte z obciążeniem max 3 razy w tyg
-obciążenia treningowe od 40-80 % max. obciążenia
- ilość powtórzeń w serii 8-12 gdzie dwa ostatnie powtórzenia wykonywane są z większym wysiłkiem lecz nigdy do upadku mięśniowego( zostaje zapas na 1-2 powtórzenia )
- przerwy pomiędzy seriami (to dość indywidualna sprawa) ale kształtuje się na poziomie 1-3,5 min (różne źródła naukowe różnie podają ale widełki mniej więcej są takie)
-ilość serii na poszczególne gr. mięśniowe podczas jednej sesji 4/5 ćw po 3 serie = 12/15 serii na daną gr mm.
- jeśli ćwiczymy dwie gr. mięśniowe ( tylko możliwe gdy łączymy małe gr. z dużymi- np: plecy, barki lub klatka piersiowa+ dwugłowy ramienia itd) wykonujemy 27-30 serii dzieląc pół na jedną partie i pół dla drugiej.
-ćwicząc całościowo wykonuje się również max 30 serii ćwiczeń
-Dla os początkujących poziom 12 powtórzeń z pozostawieniem sporego zaplecza Energi jest dobrym kluczem wyjścia, i powinno to trwać minimum w granicy 2 miesięcy, później 1-3 tyg lekkie roztrenowanie, i utworzenie planu o nieco wyższej intensywności
- po każdym treningu należy wykonywać kilka ćw. rozciągających aktywizowane gr. mięśniowe
-Niezbędna rozgrzewka i to na fajnym poziomie, z uwagą na atakowane grupy mięśniowe.
Jeśli coś pominąłem z podstaw( bo tylko to opisuje) to proszę zapytać lub priv a myślę ze na pewno będę w stanie odpowiedzieć, sporo czasu się tym zajmowałem a również robiłem kurs instruktora kulturystyki i nie było to na zasadzie zdobycia papierka, a zdobycia wiedzy.

Aby wymagać od innych, najpierw zacznij wymagać od siebie.
#3

Wielkie dzięki Smile
#4

To czeste faux pas na silowni.

Po 1
Kolega niech zacznie od treningow ogolnorozwojowych, 1 trening= cale cialo
Potem bedzie mogl przechodzic na kolejne etapy treningu dzielonego

Po 2
Niech zainteresuje sie dietetyta, nie mowie aby juz od razu trzymal sie surowo diety itp, ale powoli zaczal jesc lepiej jakosciowo. Sila i masa ida ze soba w parze ale to 2 rozne rzeczy.

po 3.
Czy spec ulozyl plan treningowy w oparciu o znac zdrowia i mozliwosci podopiecznego, uwzgledniajac jego wady postawy, doswiadczenie oraz technike? Technika nie ciezar, zrobia z Ciebie zawodnikaSmile
#5

Dzięki,więc dobrze doradzałem Smile Podejrzewam że ów specjalista nie na zielonego pojęcia o układaniu planów, nie mówiąc już o innych rzeczach..np: uwzględnieniu tego że chłopak ma jakąś wadę postawy lub tego że jest totalnie początkujący. W razie pytań będę pytał Smile
#6

http://gimnastycy.pl/forum/watek-trening...-adaptacji


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości