Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ćwiczenia na kółkach, podstawy cz. 1
#1

Kolejny tutorial by Mrówek! Smile

Zapraszam zwłaszcza osoby dopiero zapoznające się z tym przyrządem, początkujące w sporcie siłowym, jak również stałych bywalców do zweryfikowania techniki Smile

To pierwszy film z cyklu, który zapewne będzie miał sporo części Smile

#2

Świetna rzecz dla ludzi zaczynających przygodę z kółkami. Czy można parę słów więcej na temat roli zwisów i podporów?
#3

Zwisy i podpory są głównymi ćwiczeniami w gimnastyce pomagającymi budować siłę. Przedstawione na filmie zwisy są tylko wprowadzeniem do poradnika który mamy w planach, tak samo podpory są tylko lekko rozwinięte, ponieważ jest to olbrzymi zestaw ćwiczeń, który ciężko zmieścić w jednym poradniku.

Dobrym progiem przejścia do następnego etapu w podporach jest utrzymanie właściwej pozycji przez 60s. Można to osiągnąć przez stosowanie prostego planu 4x15, 3x20, 2x30, 1x60
Pompki i ugięcia polecam wykonywać w seriach 4x2-5 , 5x8-12, 4x20
#4

Świetnie , podstawy są najważniejsze i progresowanie z kierunkiem ustawienia kółek , najbardziej podoba mi się ćwiczenie z ułożeniem kółek na zewnątrz gdy wykonujesz koreańskie dipsy chyba tak to się nazywa czyli kółka podczas zejścia schodzą za plecy. Pierwszy raz próbowałem wczoraj i ciężko ale podoba mi się. Mam jedno pytanie o ilośc serii i ćwiczeń w danej serii bo napisałeś 4x2-5 , 5x8-12, 4x20. Tylko ja robię zawsze 3x5/6 . Ewentualnie na priv wyślę Ci co robię wtedy może pomożesz mi skorygować plan czego robić więcej a czego mniej.
#5

Tomku przez pierwsze 20s wysiłku fizycznego o odpowiednim natężeniu, najlepiej stymulujemy rozwój układu nerwowego i siły mięśniowej. Powyżej tego czasu zaczyna dochodzić hipertrofia mięśniowa, wysiłek do 10s najlepiej wpływa na układ nerwowy.
Stąd powtórzenia 1-5, z faktu ,że osoby które rozpoczynają przygodę w treningu gimnastycznym mają problem z pełnym wykorzystaniem układu nerwowego a nie brakiem siły w danym ćwiczeniu, sam to odczuwasz jak z dnia na dzień stajesz się silniejszy gdy wprowadzasz nowe ćwiczenie.
#6

(2013-07-11, 08:03)Mrowek napisał(a):  Tomku przez pierwsze 20s wysiłku fizycznego o odpowiednim natężeniu, najlepiej stymulujemy rozwój układu nerwowego i siły mięśniowej. Powyżej tego czasu zaczyna dochodzić hipertrofia mięśniowa, wysiłek do 10s najlepiej wpływa na układ nerwowy.
Stąd powtórzenia 1-5, z faktu ,że osoby które rozpoczynają przygodę w treningu gimnastycznym mają problem z pełnym wykorzystaniem układu nerwowego a nie brakiem siły w danym ćwiczeniu, sam to odczuwasz jak z dnia na dzień stajesz się silniejszy gdy wprowadzasz nowe ćwiczenie.

Dziękuję za satysfakcjonującą odpowiedź . Jeszcze nigdy nie słyszałem takiej teorii ale mi sie ona podoba bo zgadza się z założeniami autora książek min: "Nagi Wojownik" , "Siła dla ludu" , itp. Pavla Tsatsoulina gdzie nakreślił iż kilka/dużo serii danego ćwiczenia po max 5/6 pwt. buduje siłe. Więcej powoduje zwiększanie wytrzymałości. Ja od niecałego roku ćwiczeń na drążku i przeszło pół roku na kółkach gimnastycznych odczuwam progress siły . Tylko zastanawia mnie jedno jeżeli w danym ćwiczeniu np. waga przodem robię kilkusekundowe przytrzymanie to robię też wytrzymałość? Podczas podciągnięć tak samo ?
#7

Jeśli ćwiczenie nie jest odpowiednio intensywne ("trudne") i będziemy specjalnie wydłużać jego czas np. do 20s nie koniecznie osiągniemy zamierzany cel aby mówić o rozwoju siły, musimy podnosić ciężar o wartości min. 60% naszego ciężaru maksymalnego. Z tego faktu jeśli trzymasz wagę powyżej 30s i nie sprawia ci to większych trudności bardziej wpływasz na rozwój wytrzymałości.
#8

Jeśli dobrze rozumiem to 4x2-5 w celu rowoju siły , 5x8-12 hypertrofii a 4x20 wytrzymałości. Chciałby zapytać się o przerwy wypoczynkowe między seriami. Z tego co wiem to w celu rozwoju siły 3 minuty jeśli wykonuje się serie jednego ćwiczenia po kolei, 2 min. jeśli wykonujemy na przemian serie push-pull. A jakie powinny być w przypadku ćwiczeń ukierunkowanych na hypertrofię i wytrzymałość?
#9

Przy wytrzymałości jak najkrótsze. Przy obwodach stacyjnych pomiędzy poszczególnymi stacjami może w ogóle nie być przerw.
#10

W trakcie budowy siły od 3-5 min, hipertrofia około 2-3min, wytrzymałość jak najkrócej do 1,30min.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości